Ktoré krajiny držia najviac zlata?

Ktoré krajiny držia najviac zlata?

O zlatých zásobách štátov sme už počuli dosť, no ktoré disponujú najväčšími rezervami?

Krajinou s najväčším množstvom zlata sú Spojené štáty americké s 8 133 tonami zlata v americkej zlatej rezerve. Z týchto je drvivá väčšina uskladnená len v jednom a to najväčšom trezore sveta. Zlaté rezervy USA predstavujú hodnotu 480 miliárd dolárov, čo zodpovedá cene zlata zo začiatku januára 2023. S viac ako 8 000 tonami zlata má americká zlatá rezerva takmer toľko ako ďalšie tri najväčšie zlaté rezervy dohromady.

Ďalšie tri krajiny s najväčším množstvom zlata v rezerve sú Nemecko, Taliansko a Francúzsko, ktoré majú 3 364, 2 451 a 2 435 metrických ton zlata. Ďalej nasleduje Rusko, Čína, Švajčiarsko, Japonsko, Holandsko a vedúcu desiatku uzatvára India. V prvej 50-ke krajín by sme našli štáty ako naše susedné Maďarsko a Rakúsko, či dokonca aj Bielorusko a Rumunsko.


Prečo avšak majú USA takú veľkú rezervu zlata oproti zvyšku sveta? Napriek tomu, že zlatý štandard bol zrušený pred viac ako 40 rokmi, USA si stále udržiavajú najväčšiu zlatú rezervu na svete. Jedným z dôvodov je ochrana svojej meny ako jednej z najdôležitejších globálnych mien v prípade ekonomickej katastrofy, no ďalším dôvodom je skutočnosť ak by Spojené štáty náhle rozpredali väčšie množstvo z ich uschovaného zlata, spôsobilo by to na trhu zmätok. Cena zlata by drasticky klesla a mnohé veľké banky by mohli zlyhať alebo by potrebovali záchranu.

Späť na blog

Pridať komentár