Ťažba zlata v Dominikánskej republike

Ťažba zlata v Dominikánskej republike

Dominikánska republika je krajina, ktorá má bohaté zásoby zlata a patrí medzi významné ťažobné oblasti v Karibiku. Ťažba zlata v Dominikánskej republike sa datuje už od 15. storočia, keď sem prišli prví španielski osadníci. Počas koloniálnej éry bolo zlato hlavnou ťaženou surovinou, ktorá slúžila na financovanie španielskych expanzívnych ambícií v Amerike.

Zlato patrí medzi najvýznamnejšie ťažené rudy v Dominikánskej republike a v roku 2020 sa odhaduje, že krajina vyprodukovala asi 1,8 tony zlata. Zlato sa ťaží z rôznych druhov rúd, ako sú napríklad pyrit, chalkopyrit alebo arsenopyrit.

V súčasnosti je najväčším ťažiteľom zlata v krajine spoločnosť Barrick Gold, ktorá vlastní a prevádzkuje veľkú ťažobnú lokalitu Pueblo Viejo. Táto lokalita sa nachádza na severozápade krajiny a je jednou z najväčších ťažobných lokalít na svete. Okrem Barrick Gold pôsobí v krajine aj niekoľko ďalších spoločností, ktoré sa zaoberajú ťažbou zlata.

Medzi najvýznamnejšie rafinérie zlata v Dominikánskej republike patrí rafinéria Pueblo Viejo, ktorá je súčasťou ťažobnej lokality Barrick Gold. Táto rafinéria je jednou z najväčších na svete a spracováva zlato vyrábané z lokality Pueblo Viejo a iných ťažobných lokalít v okolí.

Okrem rafinérie Pueblo Viejo pôsobia v Dominikánskej republike aj iné rafinérie zlata, ako napríklad rafinéria Cotuí, ktorá patrí spoločnosti Precious Metals International. Táto rafinéria sa nachádza v meste Cotuí v provincii Sánchez Ramírez a je zodpovedná za spracovanie zlata z viacerých ťažobných lokalít v krajine.

V súčasnosti sa zlato z Dominikánskej republiky väčšinou vyváža do iných krajín, kde sa používa na výrobu rôznych produktov a šperkov..

Späť na blog

Pridať komentár