Najväčšia zlatá minca na svete

Najväčšia zlatá minca na svete

1-tonová zlatá minca Kangaroo bola vyrobená v roku 2011 a je najväčšou zlatou mincou, ktorá bola kedy vyrobená. Jej výroba trvala asi desať mesiacov a mincovňa na ňu použila viac ako dve tony zlata. Mincu odlievali v niekoľkých fázach, pričom každá fáza trvala asi tri dni.

Na obidvoch stranách mince sa nachádzajú rôzne výtvarné prvky. Na jednej strane je portrét kráľovnej Alžbety II. a súčasne je uvedená nominálna hodnota mince v hodnote 1 milión austrálskych dolárov. Na druhej strane mince je kenguru, ktorý je obklopený názvom mincovne "The Perth Mint", názvom mince "Australian Kangaroo", hmotnosťou a čistotou zlata, rokom výroby a logom mincovne.

Mincu bolo možné zakúpiť prostredníctvom aukčného domu Gold Corporation. Cena mince sa líšila v závislosti od aktuálnej ceny zlata a v čase vydania mince bola približne 50 miliónov austrálskych dolárov. Po vydaní mince bola vystavená na niekoľkých numizmatických výstavách po celom svete a bola uvedená do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčšia a najťažšia minca na svete.

Späť na blog

Pridať komentár