Môže cena zlata presiahnuť hranicu 10 tisíc dolárov?

Môže cena zlata presiahnuť hranicu 10 tisíc dolárov?

Formálne pozvanie Argentíny, Egypta, Etiópie, Iránu, Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie, aby sa pripojili k bloku BRICS, posúva svet o krok bližšie k „veľmi rizikovej fáze“ pre USA a ďalšiemu veľkému konfliktu, tvrdí Willem Middelkoop, zakladateľ a CIO fondu Commodity Discovery Fund.

"Necítim sa dobre zo všetkých týchto udalostí a nemali by sme to hneď nazvať treťou svetovou vojnou, ale posúvame sa k veľmi nebezpečnej fáze," povedal expert Middelkoop pre Kitco News. "Táto konferencia BRICS je môže byť ďalším krokom k finančnej a ekonomickej vojne. A obávam sa, že nie som jediný, kto varoval pred možným scenárom novej globálnej vojny."

Nové členstvá v BRICS nadobudnú účinnosť od 1. januára 2024. Zo šiestich nových členov však Saudská Arábia ešte oficiálne vstup nepotvrdila, pričom minister zahraničných vecí krajiny princ Faisal bin Farhan uviedol: „Čakáme na ďalšie podrobnosti“ a na základe týchto informácií a v súlade s našimi internými postupmi prijmeme príslušné rozhodnutie.“

Middelkoop odpovedal, že ho neprekvapila správa Saudskej Arábie. "Saudská Arábia má petrodolárovú dohodu s USA od roku 1974, takže musia hrať na obe strany." Middelkoop sa odvolával na dohodu medzi Nixonovou administratívou a Saudskou Arábiou zo 70. rokov, podľa ktorej Saudi obchodovali s ropou výlučne v dolároch výmenou za bezpečnostné záruky od USA.

Skutočnosť, že Saudská Arábia súhlasila s tým, že bola uvedená vo vyhlásení BRICS, „je znakom toho, že medzi alianciou BRICS a Saudskou Arábiou prebehli veľmi vážne rozhovory,“ dodal.

Ďalším veľkým rizikom, ktorému svet čelí, je vojna medzi USA a Čínou, zdôraznil Middelkoop. "Najväčším rizikom pre nás všetkých v súčasnosti je, že tento boj medzi USA a Čínou sa jedného dňa môže stať kinetickým," povedal. "Svet je čoraz menej stabilný." Čína už predvídala, že aliancia BRICS by bola pre USA „veľmi nebezpečná“.

Pri pohľade na čísla: Čo znamená rozšírenie BRICS?

BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika – podľa Svetovej banky predstavujú 42 % svetovej populácie, 30 % svetového územia, 26 % svetového HDP a 18 % svetového obchodu.

So šiestimi novými členmi, ktorí by sa pridali k jej radom, by sa to zvýšilo na 46 % svetovej populácie, 29 % svetového HDP a 25 % svetového exportu.

Najvýraznejšiu zmenu zaznamenáme v podiele globálnej produkcie ropy. Pred expanziou mali BRICS pod kontrolou približne 20 % svetovej produkcie ropy. A po pripojení Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Iránu by BRICS podľa ING predstavovali najmenej 42 % svetovej produkcie ropy.

„Budujú veľmi silnú protizápadnú alianciu a je to skôr protidolárová aliancia. A myslím si, že je dôvod, aby sa USA trochu znepokojovali. Neznamená to však, že do 12 mesiacov skolabuje dolár, ale to všetko zapadá do tohto obrazu, že žijeme v poslednej fáze medzinárodného menového systému sústredeného okolo dolára,“ poznamenal Middelkoop.

Čo spája krajiny BRICS?

Pridanie ďalších šiestich členov znamená, že blok BRICS sa viac ako zdvojnásobí. Okrem toho na pripojenie čakajú ďalšie krajiny.

Pred summitom v auguste prejavilo záujem o vstup do bloku viac ako 40 krajín a 22 predložilo formálne žiadosti. Medzi ďalšie na čakacej listine patria krajiny ako Kazachstan, Alžírsko, Bolívia a Indonézia.

„Už majú dosť západných dvojitých štandardov. Majú dosť západného pokrytectva,“ povedal Middelkoop. "Tieto krajiny sa teraz cítia zjednotené vo svojom takmer znechutení západným systémom."

Middelkoop vidí, že v rámci väčšieho systému dochádza každých 80 rokov k veľkým zmenám. 

Spoločná mena BRICS

Tohtoročný samit BRICS zdôraznil, že budúci samit sa zameria na posun smerom k nejakej forme spoločnej meny. Po mnohých špekuláciách pred summitom dostali ministri financií a centrálne banky členov BRICS inštrukcie, aby sa pozreli na spoločnú menu a urobili z toho prioritu na budúcoročnom samite, ktorý Rusko hostí v Kazani v októbri 2024. Rusko a Brazília boli najväčšími zástancami spoločnej meny BRICS, ktorá by mohla byť krytá komoditami a konkurovať americkému doláru.

"Ak je toto začiatok Bretton Woods III, ak je toto začiatok nového menového systému sústredeného okolo zlata a komodít, je to najdôležitejšia téma posledných desaťročí," povedal Middelkoop. Expert Middelkoop už viackrát poukázal na to, že svet je v trende deglobalizácie, pričom na konci cesty sú dva možné scenáre. 

Veľký reset: Čo to znamená pre medzinárodný menový systém a cenu zlata

Medzinárodný menový systém je „umelo vytvorený“ a je možné ho zmeniť, povedal Middelkoop pre Kitco News. "Mohli by sme sa posunúť od systému s dolárom smerom k novej fáze medzinárodného menového systému, kde by sme mohli používať novú spoločnú menu," povedal. "Možno by bolo dobré reštrukturalizovať dlh a prehodnotiť zlato."

Je veľmi pravdepodobné, že zlato bude hrať kľúčovú úlohu v novom systéme kvôli tomu, koľko zlata vlastnia centrálne banky po celom svete. 

"Všetky krajiny na východ od Nemecka hromadia veľké množstvo fyzického zlata. A to je samo o sebe znak, pretože to jasne ukazuje, že krajiny očakávajú, že sa niečo stane v rámci menového systému," povedal Middelkoop. A dokonca aj prezident holandskej centrálnej banky povedal, že Holanďania majú stále veľa zlata, pretože potrebujete zlato na reštartovanie systému, "keď sa niečo pokazí."

Veľkou otázkou však je, ktorá krajina urobí prvý krok. Middelkoop nevylučuje, že USA prekvapia ostatné krajiny tým, že dolár bude opäť krytý zlatom.

„To platí pre Čínu, Rusko, EÚ a USA, ak prehodnotíte zlato na oveľa vyššiu úroveň, môžete zachrániť súvahy centrálnych bánk. A stále som čakal, že sa to jedného dňa stane,“ povedal. „Kto sa pohne ako prvý? Kto začne svoju menu kryť zlatom ako prvý? Existuje len veľmi málo krokov, ktoré môžete ako centrálni bankári podniknúť na záchranu tohto menového systému.

Middelkoop očakáva v nasledujúcich 5 až 10 rokoch veľmi silný pohyb zlata a striebra.

„Môžete sa tiež pozrieť na pomer medzi zlatom a množstvom fiat peňazí v obehu. V tridsiatych, sedemdesiatych a medzi rokmi 2000 a 2011 sme boli svedkami toho, že sa zlato upravilo a prehodnotilo oveľa vyššie,“ povedal. „Takže akonáhle zlato začne klesať, a najmä v scenári precenenia, vzrastie 5x, 8x, 10x. Očakávajte teda, že sa zlato posunie na 10 000 dolárov.“

 

Zdroj: Kitco News, How gold price gets to $10k: BRICS expansion, gold-backed currency, monetary reset - Willem Middelkoop, August 28, 2023.

Späť na blog

Pridať komentár