Kto produkuje najviac zlata?

Kto produkuje najviac zlata?

Ktoré krajiny majú dnes najvyššiu produkciu zlata? V tomto článku sa pozrieme na prvých 10 najväčších producentov sveta. Zrejme ste už počuli o Číne, Austrálii, alebo Rusku, čo sú dlhodobo najväčší producenti zlata na svete, ale ktoré krajiny uzatvárajú prvú desiatku?

Cena zlata sa v posledných rokoch zvyšuje, čo neustále podnecuje aj záujem o zlato zo strany najväčších producentov. K nárastu ceny zlata došlo v dôsledku neistoty spôsobenej globálnym ekonomickým dopadom pandémie COVID-19, ako aj rastúcich geopolitických nepokojov okolo vojny na Ukrajine.

Tieto okolnosti prinútili investorov hľadať bezpečné aktíva, ako je zlato, no produkcia zostáva relatívne nízka – podľa US Geological Survey bola globálna produkcia zlata v roku 2022 relatívne na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku.

Aké sú teda najväčšie krajiny produkujúce zlato?

Čína
Ročná produkcia: 330 metrických ton

Čína bola opäť najväčším producentom zlata na svete, v roku 2022 vyťažila 330 MT, čo je takmer na rovnakej úrovni ako v roku 2021: 329 MT. Krajina si svoje najvyššie postavenie drží už viac ako desaťročie.

Podľa Svetovej rady pre zlato je Čína najväčším spotrebiteľom zlatých šperkov na svete.

Austrália a Rusko
Ročná produkcia: 320 MT

Austrália a Rusko sa v roku 2022 delili o titul druhej krajiny s najväčšou produkciou zlata.

Produkcia zlata v Austrálii dosiahla ďalší rok s vysokou výkonnosťou, keď dosiahla 320 ton, čo je o 5 miliónov viac ako v predchádzajúcom roku. Zlato sa ťaží vo veľkých prevádzkach po celej krajine, pričom päť najväčších baní produkujúcich zlato sa nachádza v piatich rôznych štátoch. Najväčšou baňou je baňa Cadia spoločnosti Newcrest Mining (ASX:NCM,TSX:NCM) v Novom Južnom Walese.

Prieskumná činnosť v regióne Pilbara v západnej Austrálii obnovila záujem a pomohla zvýšiť konzistentnú produkciu zlata v krajine. Zatiaľ čo oblasť Pilbara je najlepšie známa ako jeden z najväčších svetových producentov železnej rudy, v súčasnosti sa teší väčšiemu záujmu o zlato.

Produkcia zlata v Rusku za posledných niekoľko rokov stúpala z 255 MT v roku 2017 na 320 MT v roku 2022. Predpokladá sa, že produkcia krajiny dosiahne do roku 2030 takmer 400 MT.

Kanada
Ročná produkcia: 220 MT

V roku 2022 sa produkcia zlata v Kanade oproti roku 2021 znížila o marginálne 3 MT, ale Kanade sa stále podarilo zvýšiť svoj status a posunúť sa z predchádzajúceho miesta ako piaty najväčší producent. Produkcia zlata v Kanade v posledných rokoch stúpa zo 175 MT v roku 2019.

Ontário a Quebec sú najväčšie provincie produkujúce zlato v krajine; spolu predstavujú viac ako 70 percent kanadskej produkcie zlata. Kanadská vláda uvádza, že zlato je najcennejšou ťaženou komoditou v krajine, pričom vzácny kov sa v roku 2021 vyrobil v hodnote 13,7 miliardy kanadských dolárov.

Spojené štáty americké
Ročná produkcia: 170 MT

V roku 2022 USA vyprodukovali 170 ton zlata, čo je o 17 ton menej ako v predchádzajúcom roku. Produkcia krajiny za posledných päť rokov klesala a klesla z celkových 237 MT v roku 2017.

V minulom roku väčšina americkej produkcie zlata pochádzala z viac ako 40 baní, niekoľkých veľkých ryžovacích baní na Aljaške a množstva menších ryžovacích baní v západných USA. 28 najväčších prevádzok v krajine bolo zodpovedných za 98 percent americkej produkcie zlata.

Hodnotenie amerických zdrojov zlata ukazuje, že krajina má približne 33 000 MT zlata v identifikovaných a neobjavených zdrojoch. Podľa US Geological Survey sa takmer štvrtina zlata v neobjavených zdrojoch nachádza v porfýrových ložiskách medi. Zlaté rezervy v USA sa odhadujú na 3 000 MT.

Mexiko a Kazachstan
Ročná produkcia: 120 MT

Mexiko je významným producentom zlata, ktoré sa delí s Kazachstanom o šieste miesto. V roku 2022 bola produkcia zlata v Mexiku na rovnakej úrovni ako v predchádzajúcom roku. Zlato a striebro tvoria viac ako 50 percent celkovej produkcie kovov v krajine.

Kazachstanská produkcia zlata v roku 2022 120 MT predstavuje nedávny vrchol v produkcii tohto cenného kovu v krajine, pričom v roku 2016 sa vyrobilo iba 69 MT.

Južná Afrika
Ročná produkcia: 110 MT

V roku 2022 vyprodukovala Južná Afrika 110 ton zlata. Približne jedna desatina svetových zásob zlata sa nachádza v krajine, pričom Witwatersrandská panva je považovaná za jednu z najväčších zásob zlata na svete.

Južná Afrika je už desaťročia jedným z popredných svetových producentov zlata, no medzi rokmi 1980 a 2018 sa produkcia zlata v krajine znížila o 85 percent. V posledných rokoch bola Južná Afrika miestom konfliktov medzi Asociáciou baníkov a stavebných zväzov (AMCU) a producentmi zlata v tejto oblasti. AMCU za posledných pár rokov organizovala mnoho protestov a štrajkov v niekoľkých zlatých a platinových baniach v nádeji, že získa vyššie mzdy a zastaví akékoľvek fúzie, ktoré by mohli spôsobiť stratu pracovných miest.

Peru a Uzbekistan
Ročná produkcia: 100 MT

Peru a Uzbekistan na delenom mieste uzatvárajú Top 10 najväčších producentov zlata.

Zlatá baňa Muruntau v Uzbekistane je jednou z najväčších povrchových baní na svete. Uzbekistan ťaží zo starých baní už nejaký čas a nezaznamenal veľa investícií do prieskumu. V roku 2022 krajina vyprodukovala až 100 MT vzácneho kovu.

Peru zaznamenalo mierny nárast v produkcii zlata oproti minulému roku, pričom produkcia sa oproti predchádzajúcemu roku zvýšila o 3 MT a v roku 2022 dosiahla 100 MT. Nelegálna ťažba zlata je pre krajinu naďalej bojom a je zodpovedná za devastáciu pôdy. vrátane oblastí vzácneho amazonského pralesa.

Ak sa pýtate ako prebieha produkcia zlata v jednotlivých etapách, v grafike nižšie nájdete podrobnú odpoveď. 

 

Späť na blog

Pridať komentár